FBpx

Popularizace: 5 minut vědy

Den otevřených dveří. Veletrh vědy. Noc vědců. Noc muzeí. Často máme jen pár minut na to, abychom lidi

 • přitáhli blíž,
 • nadchli
 • a ještě jim – aspoň něco – vysvětlili.

Čím méně času máme, tím líp se musíme připravit. Tím jasněji si potřebujeme pojmenovat cíl. Tím víc musíme v arzenálu dostupných prostředků sáhnout po tom pravém.

5 hodin kurzu, na kterém si připravíte svých klíčových 5 minut.

❔Co se naučíte a co si odnesete?

 • precizně si pojmenovat cíl, a to na rovině emoční (co to s nimi má udělat?), didaktické (co mají pochopit?) i brandové (co řeknou druhým o naší instituci?)
 • připravit si plán, podle kterého se k cíli nejpravděpodobněji dojde, a to s ohledem na to, že se na akci mohou objevit lidé různého věku, zájmů a znalostí,
 • připravit si správná slova, věty, pořadí řečeného, dikci s ohledem na cílovou skupinu,
 • mít dobrou představu o prostředcích, které mohu ke svým cílům využít („arzenál“, do kterého patří sice patří i slajdy, ale také experimenty, práce s artefakty, příběhy, vytvoření očekávání, atmosféra a mnoho dalšího),
 • umět z arzenálu promyšleně zvolit ten nejlepší nástroj pro své cíle.

5 hodin kurzu.

Termín: 3. 5. 2022, Praha. 8.30–13.30

Cena: 1850 + DPH.


Wow, to je paráda! Nádhera, mami, to musíš vidět. Dědo, babi, to bylo úžasné. Už to chápu!

Takové reakce, a nebo také ohromené mlčení a otevřené pusy, může vzbuzovat váš výzkum, vaše artefakty a vaše pracoviště.

Jak ovšem představit komplexní věc během pár minut na dnech vědy, nebo na dni otevřených dveří v laborce? Co když zrovna vaše část výzkumu žádné wow součásti neobsahuje, aspoň ne ty prvoplánově fascinující, jako jsou světla, zvuky a podobné „magické“ efekty? A nebo obsahuje, ale těžko je můžete s sebou někam vzít? 


Hlavní výhody kurzu

Praktický nácvik

Co nejmíň výkladu a co nejvíc praxe. Všechno si budete zkoušet.

Dvoj-krok

Na jedné části kurzu budete přemýšlet o vlastním experimentu a začnete plánovat jeho realizaci. Na druhé části si vyzkoušíte předvedení cvičného experimentu před publikem a dostanete zpětnou vazbu.

Soustředění

Kurz je zaměřen na zvládnutí několika úplně konkrétních dovedností. Žádné velké řeči okolo, úder na komoru.

Celkem 5 hodin kurzu 3. 5. 2022.

Cena

 • 1850 Kč + DPH

Vaši lektoři

Vojta Hanák

Vystudovaný učitel matematiky a fyziky, ale již více než 10 let člen Úžasného divadla fyziky. Za tu dobu Vojta ukazoval pokusy publiku od malých dětí až po důchodce, se vzděláním laickým i akademiky, v Česku i v zahraničí. Je spolutvůrcem série videí Badatelna a série videí pro učebnici E-Manuel. V ÚDiFu je jeho prací také tvorba scénářů a psaní všemožných textů.

Karolína Pěčková

Vystudovaná fyzička kondenzované fáze, již více než 5 let členka Úžasného divadla fyziky. V ÚDiFu se Kája stará o komunikaci stran seminářů pro učitele. Vystupuje na školách, školkách, v divadlech i na univerzitách, u nás i v zahraničí. Z vystoupení v Hannoveru přivezla pro ÚDiF ocenění. Vede skautský oddíl v Náchodě a učí fyziku na základní škole.

Bára Mikulecká

Vystudovaná astrofyzička, již více než 10 let členka Úžasného divadla fyziky. Fyzikální pokusy ukazovala mimo jiné i na výstavě EXPO v Milánu a ze zahraničí přivezla pro ÚDiF i několik ocenění. Je spolutvůrcem série videí Badatelna a série videí pro učebnici E-Manuel. Mimo jiné své aktivity vede i regionální centrum pro učitele fyziky v Praze ve spolupráci s projektem Elixír do škol a v Brně učí fyziku na základní škole.


Experiment v popularizaci v kostce

 • Co získáte: Návod, jak postupovat při přípravě popularizačního vystoupení. Baterii prostředků, ze kterých vystoupení poskládat, aby bylo co nejúspěšnější. Zpětnou vazbu zkušených popularizátorů a performerů.
 • Kdy: 3. 5.
 • Místo konání: Praha
 • Cena: 1850 Kč + DPH

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám.