FBpx

Experiment v popularizaci

VYMYSLI, NÁPLANUJ, UKAŽ lákavý popularizační experiment.

Popularizační pokusy fungují. Tečka.

  • Funguje to na návštěvníky velkých akcí a dnů otevřených dveří jako jsou školní třídy nebo rodiny s dětmi (wow, to je krása!). 
  • Na novináře (vyzkoušeno na tiskových konferencích, úplně to změní běžnou konferenční atmosféru a dialogy začnou být mnohem smysluplnější a přátelštější: To je boží, to musím ukázat dětem!), 
  • I třeba na úředníky (náměstek ministerstva změnil pohled na téma a vlastní rétoriku poté, co si mohl v jednom experimentu něco vyzkoušet). 

Dvoudenní kurz.

Termín: 2. a 8. 3. 2022, Praha 7, Bubenská 1542/6 


Wow, to je paráda! Nádhera, mami, to musíš vidět. Dědo, babi, to bylo úžasné. Už to chápu!

Takové reakce, a nebo také ohromené mlčení a otevřené pusy, může vzbuzovat i váš výzkum. 

Jak ovšem něco takového zprostředkovat během pár minut na dnech vědy, nebo na dni otevřených dveří v laborce? Co když zrovna vaše část výzkumu žádné wow součásti neobsahuje, aspoň ne ty prvoplánově fascinující, jako jsou světla, zvuky a podobné „magické“ efekty? A nebo obsahuje, těžko je můžete s sebou někam vzít? 

Vymyslet dobrý pokus a šikovně ho odprezentovat není dovednost, se kterou bychom se rodili. 😀 Takže jsme se zamýšleli nad tím, zda pro úspěšné popularizační experimenty existuje know how. A jestli je uplatnitelné mezioborově. 
A o pomoc jsme se obrátili na Úžasné divadlo fyziky,  partu vystudovaných fyziků, kteří lidem už 15 let ukazují krásu vědy a techniky. Pracují s publikem všeho věku a všech odborností – od malých dětí přes žáky k dospělákům, učitelům, manažerům firem. Mají za sebou tisíce vystoupení v Česku, ale i na mezinárodních přehlídkách. 
Společně jsme připravili dvoudenní kurz Experiment v popularizaci  který je kuchařkou těch nejdůležitějších poznatků o tvorbě a prezentaci pokusů. Bude to velmi praktické a je to i pro obory, které toho na ukazování nemají tolik jako fyzika. Protože mnohé principy, které vedou k WOW nebo AHA v přírodních vědách, se dají uplatnit i v dalších oborech. 

Den 1. Projdeme si společně kuchařku dobrého experimentu a budeme hledat, jak na to. Co všechno umí vzbudit divácké WOW? Kvůli čemu přijdou blíž a vydrží až do konce? Co jsou návnady, na které se dá chytit malý divák, a co servírovat dospělákům? Kdy chtít, aby zůstali diváky, a kdy je zapojovat víc? A jaký druh zapojení zvolit – k čemu je přizvat, aby se cítili dostatečně dobře a přitom jsme měli prostor je ohromit, překvapit, potěšit, pobavit? 

Den 2. Experiment máme. Vyhráno ale nemáme. Ještě si musíme připravit tu část, pro kterou potřebujeme být trochu herci, klauny či kouzelníky. Živá akce. Postavit se před lidi, říct si, „užiju si to“, a dát do toho maximum.

Jaké jsou zásady dobrého vystoupení? Jaké jsou vaše silné stránky a na čem je třeba zapracovat? Přivezeme už hotové fyzikální experimenty. Dostatečně poutavé a dostatečně jednoduché, abyste si na nich vyzkoušeli, jak vám to jde. Jak a kam se postavit, jak mluvit, kdy udělat dramatickou pauzu, kdy vysvětlovat, kdy se ptát? Kde je světlo, kde jsou diváci, co má být vidět, je mě slyšet? Kdy upozadit sebe a nechat „hrát“ pokus? Kdy naopak je důležité, co říkám? Mají být slyšet i diváci a je třeba jejich vstupy nějak korigovat? Jak je vůbec k sobě přitáhnout v hale plné lákadel? A jak využít co nejlépe prvních 20 vteřin, které mi věnují? Kdy má přijít AHA moment a jak to udělat, aby si ho účastníci užili a zapamatovali navždy? 


Hlavní výhody kurzu

Praktický nácvik

Co nejmíň výkladu a co nejvíc praxe. Všechno si budete zkoušet.

Dvoj-krok

Na jedné části kurzu budete přemýšlet o vlastním experimentu a začnete plánovat jeho realizaci. Na druhé části si vyzkoušíte předvedení cvičného experimentu před publikem a dostanete zpětnou vazbu.

Soustředění

Kurz je zaměřen na zvládnutí několika úplně konkrétních dovedností. Žádné velké řeči okolo, úder na komoru.

Celkem 2 dny kurzu (2 × 6 hodin) v Praze, a to:

  • 2. 3. 2022 9–15.30 hodin
  • 8. 3. 2022 9–15.30 hodin

Cena

  • 4 000 Kč + DPH (4 840)

Vaši lektoři

Vojta Hanák

Vystudovaný učitel matematiky a fyziky, ale již více než 10 let člen Úžasného divadla fyziky. Za tu dobu Vojta ukazoval pokusy publiku od malých dětí až po důchodce, se vzděláním laickým i akademiky, v Česku i v zahraničí. Je spolutvůrcem série videí Badatelna a série videí pro učebnici E-Manuel. V ÚDiFu je jeho prací také tvorba scénářů a psaní všemožných textů.

Karolína Pěčková

Vystudovaná fyzička kondenzované fáze, již více než 5 let členka Úžasného divadla fyziky. V ÚDiFu se Kája stará o komunikaci stran seminářů pro učitele. Vystupuje na školách, školkách, v divadlech i na univerzitách, u nás i v zahraničí. Z vystoupení v Hannoveru přivezla pro ÚDiF ocenění. Vede skautský oddíl v Náchodě a učí fyziku na základní škole.

Bára Mikulecká

Vystudovaná astrofyzička, již více než 10 let členka Úžasného divadla fyziky. Fyzikální pokusy ukazovala mimo jiné i na výstavě EXPO v Milánu a ze zahraničí přivezla pro ÚDiF i několik ocenění. Je spolutvůrcem série videí Badatelna a série videí pro učebnici E-Manuel. Mimo jiné své aktivity vede i regionální centrum pro učitele fyziky v Praze ve spolupráci s projektem Elixír do škol a v Brně učí fyziku na základní škole.


Experiment v popularizaci v kostce

  • Co získáte: náměty na řešení vlastního experimentu, zpětnou vazbu a doporučení k jeho provedení.
  • Kdy: 2. 3. a 8. 3. 2022, celkem 2 dny
  • Místo konání: Praha
  • Cena: 4 000 Kč + DPH (4 840)

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám.