FBpx
Anténa domácího routeru

Technika na webinář I

Minule jsem sepsal, proč a jak jsme se do pořádání webináře vůbec pustili. Teď v několika částech popíšu, proč jsem postupem času řešil věci, jak jsem je řešil — a co byste si z toho mohli odnést.

Začneme tím nejdůležitějším — připojením k internetu. Je vlastně jedno, jestli jste doma nebo jinde v karanténě, nebo chodíte do práce a plánujete webinář pořádat z práce.

Pokud žijete v dosahu dnešní běžné civilizace, pravděpodobně jste k internetu připojení slušnou linkou. Pokud žijete (pracujete) jako většina lidí, linka je nejspíš prodaná a provozovaná tak, že rychlejší je směrem k vám (download) než od vás (upload). My doma máme ten poměr zhruba 3:1 a téměř za všech okolností je to dostačující. V hustěji obydlených lokalitách ten poměr může být vyšší (klidně i ≥ 10:1).

Pokud jste ve městě, pravděpodobně je vaše linka ještě agregovaná. To znamená, že nějakou velkou šířku přenosového pásma (= „kolik dat dráty zvládnou přenést najednou“) sdílí naráz víc uživatelů. Kolik jich je, tolik se jich přetahuje o veškerou kapacitu linky; obvykle je jen málo okamžiků, kdy víc lidí najednou potřebuje linku celou. Často se ještě uplatní další omezení, každý uživatel má zaručenou malou minimální kapacitu a nikdo z uživatelů nemůže nikdy přenosové pásmo zabrat celé. Nepříjemný důsledek je, že si nemůžete být jistí, že pokud přenos od vás funguje dobře v jednom okamžiku, bude takhle fungovat vždy. Do jisté míry jste závislí na tom, co (ne)dělají vaši sousedi.

Pokud jste mimo město, časté je připojení bezdrátovým (v podstatě směrová wi-fi) nebo optickým pojítkem. Pokud se navíc připojení chová různě podle ročního období nebo počasí (fouká vítr, svítí slunce, je mlha), je na místě zjistit příčinu problému (volná anténa, prohýbající se nosník, přehřátý router) a vyřešit ho.

Co potřebujete zjistit, je rychlost internetu směrem od vás (= upload). Existují různé měřáky rychlosti 👇 — vyzkoušejte jich víc a s každým změřte rychlost několikrát: v různý denní čas, ve všední den × o víkendu, při různém počtu aktivních členů domácnosti, když někdo kouká na film na YouTube atd. Měřák většinou musíte spustit (fast.com měří rovnou, proto ho používám nejradši), rychlost uploadu je někdy vidět až po rozkliknutí nebo musíte počkat, až se data nahrají na server.

fast.com
lupa.cz
rychlost.cz

Nakonec musí přijít rozhodnutí. Pokud je obvyklá rychlost uploadu vyšší než 5 Mbps (megabitů za sekundu), můžete vysílat z domova (nebo odkud měříte). Pokud je často nebo skoro pořád menší než 1,5 Mbps, tak to nepůjde. Když je číslo něco mezi těmi dvěma hodnotami, může to klapnout, ale taky nemusí. Obecně platí, že vyšší hodnota je lepší, ale důležité není nejvyšší absolutní číslo — důležitá je spodní hranice dlouhodobého průměru.

Pokud rychlost není dostatečná, máte dvě možnosti: posílit připojení k internetu anebo najít jiné místo. K posílení připojení obecně neumím nic poradit, musíte zjistit u svého poskytovatele nebo ve svém okolí, jaké máte možnosti.

Pokud budete hledat jiné místo, potřebujete prostor

  1. kam se pohodlně vejdete se vší výbavou (příště),
  2. kde je klid – nejen, že nikdo nevleze do místnosti, ale taky se za oknem nebourá sousední barák a ve vedlejší kanceláři se nenatáčí reality show,
  3. kde je spolehlivý a rychlý internet,
  4. jehož pronájem vás nebude stát majlant — zdánlivě sem nepatří, ale musíte počítat s navýšením nákladů a třeba kvůli tomu budete muset šetřit jinde.

I na novém místě několikrát změřte rychlost připojení (viz 👆).

Ať se nakonec rozhodnete pro jakékoli místo, vysílání tamodtud nanečisto vyzkoušejte. Domluvte si videohovor (zavolejte třeba babičce) a zeptejte se, jestli na vaší straně nebyl problém. Velké výpadky byste měli vidět sami, ale zkuste nechat při rozhovoru běžet měření a sledujte, jestli rychlost zůstává na přibližně stejných číslech. Ideálně to zkuste několikrát a v různém SW (Skype, Zoom, Meet, … — o tom ještě bude řeč někdy příště).

Místní připojení

Pokud nemáte v kanceláři stolní počítač, pravděpodobně používáte wi-fi. Tu většinou vysílá váš router (hot-spot) a její signál se může v různých částech vnitřních prostor dost lišit. Taky se různé sítě mezi sebou často ruší, a to může být problém. I na tohle existují měřáky, jak pro mobilní telefony, tak pro počítače (hledejte něco jako wi-fi strength meter).

Stejně jako v případě měření rychlosti od vás ven (upload), i tady je nutné měřit a experimentovat. Pokud je na místě, odkud chcete vysílat, místní signál slabý, musíte se buď přesunout jinam, nebo signál na místě posílit. K tomu slouží posilovače signálu (hledejte wi-fi repeater) a je potřeba vybrat ten správný pro frekvenci vaší wi-fi (2,4 nebo 5 GHz) — pokud tomu vůbec nerozumíte, radši se s někým poraďte.

Další možnost je připojení kabelem, kterému ajťáci říkají ethernet. Ten má výhodu, že se dá natáhnout téměř úplně kamkoli (třeba jen na dobu vysílání). Nevýhoda je, že v dnešní době už ani notebooky nemají zdířku na připojení a musíte si pořídit redukci (přes USB-C nebo jiný univerzální port), která taky něco stojí. Z pohledu spolehlivosti je to ale nejlepší možné řešení.

 Plán B

Počítejte s nejhorším – i když při zkouškách všechno funguje, zákon schválnosti je mrcha.

Připravte si hotspot na mobilním telefonu; vyzkoušejte, že k němu umíte připojit ostatní zařízení a zkuste si to někdy trochu „pod tlakem“, třeba když zbývá poslední minuta do začátku hovoru. Zase platí, že ideální je zkusit to několikrát — u nás doma je někde signál v pohodě a jinde úplně naprd, takže musím telefon položit na to správné místo, aby připojení fungovalo.

Zajistěte si, že máte dost naditý datový kredit, aby vás operátor po 10 min vysílání neodstřihl. Nebo počítejte s tím, že ho musíte stihnout dobít nebo dokoupit během vysílání (třeba o přestávce), ale doporučuju si to někam napsat, v ostrém vysílání na to snadno zapomenete.

Pokud připravujete větší produkci nebo potřebujete, aby vysílání bylo „skoro-jako-televize“, budete potřebovat pořádný LTE modem — se vším dalším, co to obnáší (mobilní data operátorů, nastavení počítačů / mobilů, další volná zásuvka atd.), ale to už je mimo rozsah tohohle článku.

Shrnutí na závěr

  1. Důležitá je rychlost internetu od vás (upload),
  2. naprosto minimální hodnota je 1,5 Mbps, doporučená aspoň 5 Mbps,
  3. měřit musíte opakovaně a v různých situacích,
  4. udělejte si z místa vysílání zkoušku (opakovaně) a nakonec
  5. připravte si plán B (většinou mobilní data).

A pokud si nebudete vědět rady nebo budete chtít jinak pomoct s přípravou webináře, dejte nám vědět — rádi pomůžeme.